Pandemide Çocuklarla Yaz Tatili İçin “10” Öneri!

Yılın bu zamanlarında yani eğitim öğretim dönemlerinin bitimine yaklaşırken ve yaz tatiline girerken ebeveynler ve çocuklar için birçok tatil önerisinde bulunulur. Bu kez pandeminin gölgesinde çıkılacak olan yaz tatili için biraz farklı tercihlerin olduğu, daha değişik önlemlerin alındığı ve farklı kuralların yaşanacağı bir tatile giriyor olacağız.

Bu alanda çalışan eğitimci ve psikologların yaptığı birçok çalışmayı derleyerek sizler için çocuklarınızla çıkacağınız yaz tatilinde dikkat etmeniz gerekenleri 10 başlıkta topladım.

1. Planınızı Biraz Erken Yapın!

Child Mind Institute’de bir sosyal hizmet uzmanı olan Grace Berman, “Belirsizliğin yüksek olduğu bu zamanlarda ne kadar öngörülebilirlik yaratabilirsek, çocuklar için o kadar iyidir.” diyor. Tatil ile ilgili kararları erken vererek, olacaklara hazırlıklı olmalarına gerçekten yardımcı olabilirsiniz. Planları belirlemek için son dakikaya kadar beklemek tatilleri tüm aile için çok daha stresli hale getirebilir.

2. Covid-19 Önlemlerinizi Ailenizle Önceden Paylaşın!

Güvenli bir şekilde nasıl tatile çıkılacağına dair fikir ayrılıkları, bu tatil sezonunda büyük bir stres kaynağı olabilir. Çocuk Zihin Enstitüsü’ndeki bir başka uzman Colin de Miranda, tatil planı yapılırken covid önlemlerinin net bir şekilde tartışılması ve önceden kararlaştırılması gerektiğini söylüyor. De Miranda gidilecek yer ile ilgili iletişime geçerek; Maskelerle ilgili kurallarınız nelerdir? Sosyal mesafe ile ilgili neler yapılıyor? Hijyen konusunda ne gibi önlemler aldınız? gibi detayların öğrenilmesini öneriyor.

Berman ise, “COVID önlemlerinin dikkatlice düşünüldüğünü bilmek, özellikle COVID konusunda çok endişeli bir çocuğunuz varsa önemlidir.” diyor. Ne yapmaya karar verirseniz verin, tatil planının güvenli olduğunu sizden duymak endişeli bir çocuk için rahatlatıcıdır.

3. Çocukların Kararlarına Kulak Verin!

Krizi fırsata çevirmek çok önemlidir. Ebeveynler olarak çoğu zaman çocuklarımız için yeni fikirler bulmaya çalışıyoruz. Ama eğer sadece çocuğunuza sorarsanız, farklı fikirleri olacaktır ve onlara verdiğiniz söz hakkı tatili yönetmede size kolaylık sağlayacaktır.

4. Çocukların Tatil ile İlgili Üzüntülerini Dinleyin!

Çocuklar iptal edilen tatiller için veya istediği yerleri göremedikleri için üzüldüklerinde, onlara her şeyin yoluna gireceğini ve evde de aynı derecede eğlenebileceklerini söylemek iyi gelir. Ancak duygularını dinleyerek doğrulamak önemlidir.

Çocuklarınızla daha iyi hissetmek için neler yapabileceği hakkında konuşun. “Şu anda kızgın olduğunu anlıyorum. Sinirli hissetmen sorun değil. Bu kararı aldık çünkü güvende kalmanın en iyi yolu olduğunu düşündük. Ama hayal kırıklığına uğramış ve kızgın hissetmen sorun değil.” şeklinde onu anlayan bir konuşma yapabilirsiniz. Çocuklarınızı sohbetin içinde tutmak ve onları duyduğunuzu bilmelerini sağlamak, istedikleri gibi gitmeyen durumlarda bile saygı duyduklarını hissetmelerine yardımcı olabilir.

5. Maddi Değil Manevi Hediyeler!

Çocuklarınıza vereceğiniz en iyi hediyelerin muhtemelen maddi olanlar olmayacağını unutmayın. Tüm ailenin oyun oynamak, film izlemek veya yemek yapmak için bir araya gelmesine zaman ayırmak çocukların tatilden en çok hatırladıkları şeylerdir.

6. Rutinleri koruyun!

Tatil de olsa bazı şeyleri sabit tutmaya çalışın. Çocukların hala atıştırma zamanına, hala sizin özel ilginize, hala kitap okumasına, sizlerle sohbet etmesine, iyi uyku almasına, dişlerini fırçalamasına ve yatağını toplamasına ihtiyacı var.

7. Onların Çocuk Olduğunu Unutmayın!

Bir günde birden fazla zorlu etkinlik planlamayın. Fiziksel aktivitenin çok olduğu veya kapalı ortamlarda fazla zaman geçirilen planlar yapmayın.

8. Hava Yolculuğu Yerine Özel Araçla Kara Yolculuğu!

Çocuklarla seyahat eden ebeveynler için, özel araçla kara yolculukları hala uçmaktan daha güvenli görünüyor. PharmD sözcüsü Ravina Kullar, “Uçak yolculuğu sizi uzun bir süre boyunca başkalarıyla yakın kılıyor. Yolculuk boyunca havaalanında ve uçağın içinde olmak da dahil olmak üzere birkaç yüksek riskli nokta var” diyor.

9. Maskeleri Paketleyin!

Tatilde başınıza gelebilecek birçok talihsiz durum olabilir. Bu noktada dezenfektan ve maske noktasında bolca yedek tedarikiniz yanınızda olmalı. Aksi takdirde dışarıda ve kalabalıklarda zor anlar yaşayabilirsiniz.

10. Havuzlara Dikkat!

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, COVID-19’un havuzlar – özellikle bakımlı ve uygun klor seviyeli havuzlar- yoluyla insanlara yayılabileceğine dair bir kanıt yoktur. Ancak, bu yaz otel havuzundaysanız havuz meşgulse, dışarı çıkın ve suda daha az insan kalana kadar ara verin.

Kaynaklar:

childmind.org – Holidays During the Pandemic

consumerreports.org – Safe Summer Activities for Kids During the Pandemic

emersonhospital.org – Summer Fun: Tips for Families to Have a Healthy, Active Season

0 Paylaşımlar
Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir