Çocuklarda Psikolojik Dayanıklılık İçin 5 Öneri!

Özellikle son iki yılda pandeminin de etkisiyle, herkes için zor zamanlar yaşanıyor. Bu sıkıntılar hem maddi hem manevi boyutta üstesinden gelinmesi zor sorunlar olabiliyor. Kapanmanın getirdiği ruhsal çöküntüler, ekonomik kayıplar, hastalıklar, sürekli olumsuz haberlere maruz kalma, maske ve hijyen normları gibi sebeplerden dolayı birçok sebepten zor zamanlar geçirebiliyoruz. Biz yetişkinler bu zorlukların üstesinden bazen gelebilirken bazen de sosyal ortamlarımızın katkısıyla ya da profesyonel desteklerle ayakta kalıp yola devam edebiliyoruz. Peki ya çocuklar?

Çocuklar kriz zamanlarında ya da bireysel olarak geçirdikleri kötü dönemlerde ayakta kalmada yetişkinler kadar kabiliyetli olamayabiliyorlar. İşte 5 başlıkta biz yetişkinlerin onlara sağlayabileceği destekler:

1- Dilimizde Özenli Olmak

Carol Dweck’e göre çocuklarımızda başarıyı sağlamak için sonuca değil sürece, gösterdikleri çabaya odaklanmalıyız. Yaşadıkları olumsuz durumlarda olumsuzluğa değil, geride kalan süreçteki çalışmalarına, çaba ve gayretlerine odaklanarak bu noktalarını övmeliyiz.

2- Güçlü Yönleri Destekleyen Ebeveynlik

Çocukların güçlü olduğu alanlara odaklanır ve üstüne gidersek strese tepki vermede olumlu davranışlar sergileme olasılıkları artacaktır. Çocukların yetenek ve becerilerini belirler ve bunları geliştirmelerine fırsat verirseniz, zorluklarda ve kaosta bu beceriyle üstesinden gelme olasılıkları artar.

3- Onları Stresten Korumayın!

Dennis Charney, streslerden kaçınmak ya da korunmak yerine onlarla yüzleşmek ve baş etmeye çalışmak daha önemli diyor.  Charney, çocuklara yönetebilecekleri zorluklar vermeyi ve bir kez başardıklarında zorluğu biraz daha artırmayı öneriyor. Örneğin, kendi çocuklarıyla uzun yürüyüşlere çıkar ve onları bazen yürüyüşte kaybederdi. Çocukları kontrollü bir şekilde stresli deneyimlere maruz bırakma, yetişkinlikte de yararlanabilecekleri baş etme yöntemleri geliştirmelerine olanak sağlıyor.

4- Öz Düzenleme Becerileri Öğretin

Raquel Artuch-Garde, yaptığı araştırmada akademik başarıyı veya başarısızlığı belirleyen temel faktörlerin özdenetim ve dayanıklılık olduğunu buldu. Öz düzenleme, görevle ilgili belirli hedefleri analiz etmeyi ve belirlemeyi, performansınızı izlemeyi ve değerlendirmeyi, duygularınızı baştan sona yönetmeyi ve yanlış giden durumlardan bir şeyler öğrenmeyi içerir. Çalışmalar çocuklara bu tür becerileri öğretmenin, psikolojik dayanıklılık konusunda da yardımcı olabileceğini öne sürüyor. 

5- Kaliteli Zaman ve Grup Aktiviteleri

Çocukların aileleriyle geçirdiği kaliteli zaman ve arkadaşlarıyla yaptığı grup aktiviteleri, onların ruhsal çöküntülerini iyileştirici ve psikolojik dayanıklılarını artıcı etkiye sahip olmaktadır.

Kaynak: https://digest.bps.org.uk/2019/11/05/five-ways-to-boost-resilience-in-children/#more-38384

0 Paylaşımlar
Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir