Verimli Çalışmak İsteyenler İçin “Pomodoro Tekniği”

Hepimiz verimli çalışmak için yer, zaman, konsantrasyon vb. gibi faktörlerin aynı anda oluşmasını bekleriz. Sıkı bir çalışma için motivasyon ve tutku bazı zamanlarda etkili bir silah olabilir. Ama çoğu zaman dikkat, büyük hedef, küçük parçalar ve sabır da motivasyonu olumlu yada olumsuz anlamda etkileyebilen faktörler olabiliyor.

Dikkat süresinin azalması da motivasyon alanında yeni teknikleri ortaya çıkıyor. İster öğrenciler ister yetişkin çalışanlar, verimli çalışma tekniği pomodoro tekniği sizin için biçilmiş kaftan…

Pomodoro Nedir?

1980’lerde Francesco Cirillo adlı biri tarafından geliştirilmiş olan Pomodoro Tekniği, verimli çalışmada zorlanan bir çok öğrenci ve çalışanın kullandığı ve çok memnun kaldığı bir teknik. Adını Cirillo’nun öğrencilik zamanlarında bu tekniği uygularken kullandığı domates şeklindeki zamanlayıcıdan alan bu teknik (Pomodoro İtalyanca’da domates demek), dsiplinli çalışma ve hedefe ulaşmada önemli bir çalışma olarak görülüyor.

 

15 Maddede Pomodoro Tekniği

 • Her 25 dakikalık çalışma seansının ardından 5 dakika süren mini bir mola veriliyor. Bu bir seans ve moladan oluşan 30 dakikalık bölüm 1 pomodoro’ya denk geliyor.
 • Toplamda 4 pomodoro’yu tamamladığınızda, yani 2 saat sonunda 25-30 dakikalık uzun bir mola veriyorsunuz.
 • Günde 6-12 arası pomodoro yapmak, ideal sayılıyor. Bu da 3-6 saat arası bir zaman dilimine denk geliyor.
 • Kısıtlı bir zaman aralığının olması ve yalnızca bir işin yapılması ile kişinin konsantrasyonun en üst seviyede olması ve zihninin tek bir konuya bütün verimiyle odaklanması amaçlanıyor.
 • 25 dakikalık seanslar boyunca bir şeyin dikkatinizi dağıtmasına hiçbir şekilde izin vermiyorsunuz. Aksi takdirde 1 pomodoroyu tamamlamış olmuyorsunuz.
 • 25 dakikalık seans sırasında, email bildirimlerini kapatıyoruz, whatsapp ve diğer sms bildirimlerini kapatıyoruz, facebook’a bakmıyoruz, kimseyle en ufak bir sohbete dalmıyoruz, su içmeye kalkmıyoruz, telefonu sessize alıp masan uzakta bir yere bırakıyoruz, üzerinde çalışacağımız konuyu belirliyoruz, 25 dakika boyunca sadece tek bir konu üzerinde çalışıyoruz.
 • Ne olursa olsun, dışarıdan gelen uyarıcılara cevap vermemek ve 25 dakika boyunca 1 dakikalığına bile olsa herhangi başka bir şeyle ilgilenmemek çok önemlidir. Bu 25 dakika boyunca gelen mesaj ve aramalara moladaki 5 dakika içerisinde cevap verebilirsiniz.
 • Çalışma sürelerini takip eden kısa molalar, kişinin başarısını hızlı bir şekille ödüllendirmesine sebep olduğu için bireysel motivasyonu artırıcı etki sağlıyor. Kahve içmek, tatlı yemek ya da sosyal medyada kısa bir gezinti yapmak…
 • Eğer 25 dakika içerisinde herhangi bir şekilde çalışmaya ara vermemiz gerekirse -örneğin mutlaka açmak zorunda olduğunuz bir telefon gelirse- zamanı durdurup, telefona cevap verip, daha sonra kaldığımız yerden çalışmaya devam ediyoruz.
 • Aynı şekilde 5 dakikalık molanızda da kesinlikle yaptığınız işle ilgili bir şey düşünmeyin. Kafanızı dağıtın. 5 dakikalık ara süresi bittiği andaysa hemen çalışmaya geri dönmelisiniz.
 • Tüm bu kuralları iyice benimsedikten sonra yapmanız gereken hemen günlük, haftalık yada aylık bir plan hazırlamak.
 • Eğer çalışmanızın bölünmesine sebep olan şey bir dış etkense (telefonun çalması, kapının çalması, iş arkadaşınızın gelip bir şeyler sorması), plan kağıdınızı alın ve o seansın yanına bir işaret koyun; mesela ” * ” gibi.
 • Eğer sebep sizden kaynaklanan bir şeyse (acilen birini aramanız gerektiğini hatırlamanız, birden kendinizi kötü hissetmeniz vs), plan kağıdınızı alın ve o seansın yanına ilkinden farklı bir işaret koyun.
 • Her haftanın bitiminde plan kağıdınızı inceleyerek değerlendirme yapın. Kaç seansı başarıyla tamamladınız, kaç seansınız iç veya dış nedenlerle bölündü gibi detayları inceleyin. Gereken iyileştirmeleri yapın ve ertesi hafta aynı şeyleri nasıl daha uygun ve efektif yapabileceğinizi düşünün.
 • En dolu planı değil, en ideal planı hazırlayın. Hafta bitiminde planınızı incelediğinizde fazla yorucu olduğunu düşünüyorsanız, set sayısını azaltmayı deneyin. Aynı şekilde eğer daha fazlasını başarabileceğinizi düşünüyorsanız da set sayısını artırabilirsiniz.

Bazı Pomodoro Tekniği Uygulamaları:

lanes: Bu internet sitesi yapılacaklar listesi hazırlamanızı ve haftalık planlar yapmanızı sağlıyor. Üstelik pomodoro zamanlayıcısı da mevcut, böylece çalışmalarınızın takibini çok kolay bir şekilde yapabiliyorsunuz.

pomotodo: Hem iOS, hem de android üzerinde bulunabilen bu uygulama da bu tekniğe özel olarak hazırlanmış.

coldturkey: Bu uygulama internet sitelerini belli bir süre boyunca tamamen engelliyor ve çalışmanızın bölünmemesini sağlıyor.

 

 

Kaynaklar:

https://medium.com/@smoshka/pomodoro-tekni%C4%9Fi-ile-%C3%A7al%C4%B1%C5%9Fma-performans%C4%B1m%C4%B1-nas%C4%B1l-artt%C4%B1rd%C4%B1m-3f194dd227a7

https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/kobi/pomodoro-teknigi-ile-zamaninizi-kolayca-yonetin-40902183

https://onedio.com/haber/11-madde-ile-verimli-calisamama-derdini-sonsuza-kadar-bitiren-pomodoro-teknigi-628834

 

0 Paylaşımlar
Share

You may also like...

6 Responses

 1. bilgi dedi ki:

  verdiğiniz detaylı bilgilerden ötürü çok teşekkür ederim

 2. viski dedi ki:

  verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim

 3. Verdiğiniz detaylı bilgilerden ötürü çok teşekkür ederim

 4. saatler dedi ki:

  detaylı bilgilendirme için teşekkür ederim

 5. haber dedi ki:

  detaylı bir bilgilendirme olmuş fayda gördüm teşekkür ederim

 6. Bu Kadar Bilgi dedi ki:

  Detaylı bir makale olmuş. Baştan sona okudum ve karşılaşmış olduğum için de mutluyum. Teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir