“Gifted” Filminin Üstün / Özel Yetenekli Öğrenciler ve Eğitimleri Açısından İncelenmesi

Yayın Yılı: 2017

Yönetmen: Marc Webb

Oyuncular: Chris Evans ,  Mckenna Grace ,  Lindsay Duncan ,  Jenny Slate ,  Octavia Spencer

Özet: Florida’da yaşayan Frank Adler (Chris Evans), 7 yaşındaki yeğeni Mary (Mckenna Grace) ile birlikte yaşamaktadır. Mary’nin küçük yaşına rağmen matematiğe inanılmaz bir yeteneği vardır ve normal şartlarda özel bir okula gitmesi gerekirken Frank’in ısrarıyla devlet okuluna gitmektedir, nitekim Mary’nin tıpkı kızı gibi matematiğe yetenekli annesi, Milenyum Problemlerinden Navier–Stokes problemini çözebilmek için varını yoğunu ortaya koymuş, ancak kızı 6 aylıkken intihar etmiştir ve Frank de küçük kızın normal bir çocukluk geçirmesini istemektedir.
Günün birinde Frank’in annesi, aynı zamanda Mary’nin anneannesi olan Evelyn (Lindsay Duncan) çıkagelir. Küçük kızın üstün zekâsından haberdar olan kadın, çocuğun velayetini alarak onu seviyesine uygun bir okula gönderme konusunda ısrarcı olur. Frank, Mary’nin özel bir okula gitmesini kabullenir, ancak o okulda annesinin gözetimi altında olduğunu öğrenince, kızı tekrar yanına alabilmek adına ev sahibesi Roberta (Octavia Spencer) ve öğretmeni Bonnie (Jenny Slate) ile elinden gelen her şeyi yapmaya karar verir. ( https://www.sinemalar.com/film/236235/gifted-2017 )

 

*Mary, öğrenmeye aç, etrafındaki olaylara aşırı dikkatli ve meraklıdır:

Üstün yetenekli çocuklar çok soru sorarlar ve tatmin olmaları zordur. Filmin bir sahnesinde babasıyla Mary arasında geçen bir diyalog şöyledir;

 • Mary: Sence tanrı var mı?
 • Baba: Bilmiyorum.
 • Mary: Ama Roberta (ev sahibi,komşuları) biliyor.
 • Baba: Hayır Roberta inanıyor. İnancının olması harika ama inanç his ve düşünceye dayalı, bildiğine değil.
 • Mary: Peki ya İsa?
 • Baba: O adamı severim.
 • Mary: Peki O tanrı mı?
 • Baba: Bilmiyorum Bir fikrim var ama o benim fikrim, yanlış da olabilir. Aklını karıştırmak istemem. Kafanı kullan.

Bu sahneden de anlaşılacağı üzere üstün yetenekli çocuklar sınırsız soru sormaya bayılırlar ev ancak onların dilinden mantıklı cevaplar verdikçe tatmin olacaklardır. Üstün körü verilen geçiştirici cevaplar onları mutsuz eder. Babasının (aslında dayısı) onu yönlendirici olmayan düşünmeye zorlayan cevapları oldukça yerindedir.

*Mary akranları ile iletişim kurmakta sıkıntılar yaşamaktadır;

Üstün yetenekli çocuklar diğer alanlarda olduğu gibi sosyal iletişimde de akranları ile anlaşmada sıkıntı yaşarlar, onlara göre daha olgun ve farklı düşündükleri için… genelde kendilerinden büyük, olgun inşalarla sohbet ederler ve yaşıtlarında bu seviyeyi bulamadıklarında kendilerini çekerler.

Filmde de Mary, yaşıtlarından oluşan devlet okuluna gitmek istememekte, gittiğinde ise bir çok karede onlarla iletişim kurmamakta, bazı diyaloglarda arkadaşlarına ters cevaplar vermektedir. Yine komşuları olan Roberto ile gayet iyi bir diyaloğu ve eğlence anlayışı olduğu görülmektedir.

*Mary, olağanüstü planlama, dikkat ve problem çözme kabiliyetine sahiptir;

Üstün yetenekli çocuklar, üst bilişsel yetenekleri gelişmiş, olaylara farklı çözüm yolları bulabilen, risk alan bireylerdir.

Mary sınıfında matematik dersinde sıkıldığı ve karalama yaptığı sırada öğretmeni onu yakalayarak “1+1” , “2+2” vb. gibi sorular sorar. Mary isteksizce cevaplar verir. Öğretmen onu zorlamak ister ve gittikçe zorlaşan sorularına devam eder. Hepsini bilince de öğretmeni hırsla 3 basamaklı ağır bir çarpma işlemi sorar. Mary cevabını vermekle kalmaz ve karekökünü bile söyler. Öğretmen hesap makinesinde deneyerek doğrular ve şaşkına döner.

Yine bir sahnede üniversitede matematik profesörünün tahtaya yazdığı soruda hata olduğunu anlar ve söylemez. Çözemediği söylenince de hata vardı ama söylemedim çünkü büyüklerin hataları söylenmez diyerek etik değerlerin çevresinde yürüdüğünü gösterir.

Zira filmin bir sahnesinde babasıyla yaptığı bir sohbette; “Almanya euro’yu bıraksa bile dünya çapında bir kriz olabilir.” Diyerek toplumsal olaylar karşısında duyarlı ve yaratıcı düşünebildiğini gösterir izleyicilere…

*Mary çevresindeki olaylara ve canlılara hassas ve duyarlıdır;

Üstün zekalı ve yetenekli bireylerin yaşıtları (yaşı gereği) ne kadar ben merkezci, ikinci kişilere duyarsız olsa da üstün yetenekli çocukların, daha duygusal, çevresindeki olaylara daha duyarlı adalet duygusu gelişmiş ve merhametli olabilirler.

Filmde Mary, evinde beslediği kedi ile olan duygusal bağı, sahiplenişi koruyuşu, hayvan barınağından çıkartması ve okuldaki göster anlat etkinliğinde onu sunması hayvan sevgisinin yüksek oluşunun bir göstergesi.

Yine okul servisine elinde kartondan projesiyle binen bir arkadaşına başka bir arkadaşı ayak koyarak düşürür. Ardından yere düşen arkadaşının uğraşmış olduğu projesi hasar görür. Buna rağmen düşüren çocuk ve diğer arkadaşları düşen çocuğa gülerler ve alay ederler.

Mary bir anda neye gülüyorsunuz diye bağırarak elindeki kitabı düşüren çocuğun kafasında patlatır.

Devamında okul müdürünün babasının iknası ile yaptığının sonuç olarak yanlış olduğunu anlar ve sınıf önünde vurduğu arkadaşından özür diler. Ama dayanamayarak özrün devamında projesi bozulan düşen arkadaşını sınıfa alkışlattırır ve en iyi proje aslında onundu o bu alkışı hak etti diyerek toplumsal konularda adalet, haksızlık gibi temalardaki hassasiyeti göze çarpar.

0 Paylaşımlar
Share

You may also like...

7 Responses

 1. bilgi dedi ki:

  verdiğiniz detaylı bilgilerden ötürü çok teşekkür ederim

 2. viski dedi ki:

  verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim

 3. Takipçi Hilesi dedi ki:

  Detaylı bir makale olmuş kaleminize sağlık

 4. saatler dedi ki:

  detaylı bilgilendirme için teşekkür ederim

 5. haber dedi ki:

  detaylı bir bilgilendirme olmuş fayda gördüm teşekkür ederim

 6. kamu haberleri dedi ki:

  şu sıralar araştırma yapıyordum bu paylaşımla karşılaştığım iyi oldu sağ olun

 7. Bilgili Sözlük dedi ki:

  Detaylı bir içerik olmuş. Üstelik de akıcı. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir